Centrele si activitățile

Centre rezidențialie pentru tineri și adulți cu dizabilități:
1. CENTRU DE ABILITARE SI REABILITARE “Casa Francesca”,(din 1999)  în Bârnova. Beneficiari: 10.

2. CENTRU DE INGRIJIRE SI ASISTENTA “Casa Ana Maria”, (din 2002) în Bârnova. Beneficiari: 12.

3.CENTRU DE INGRIJIRE SI ASISTENTA“ Casa  Claudia”.(din 2002) în Bârnova. Beneficiari: 4.

Comunități:
1. “Comunitatea Patrizia”, (din 1998) în Bârnova. Beneficiari: 4
2. “Comunitatea Carmine”, (din 1994) în Iaşi. Beneficiari: 4

Centrul de zi:
1.“Vulturașii”, beneficiari: 14 copii cu vârstă preșcolară.

Programe de reabilitare și ergoterapie:
1. Ferma “Maccarena” și activități agricole anexe (2 ha de teren arabil, 2 ha de livadă și grădină)
2. Laboratorul alimentar “papà Giuseppe”
3. Laboratorul de creativitate “Shalom”
4. Sala de fizioterapie și psihoterapie “Micul Prinț”
5. Centrul multifuncțional “Casa Barbara”

Proiecte de integrare socială:
1. “Ragazzi in gamba la Prislop”, beneficiari: 8
2. “Il Volo”, beneficiare: 4

Activitățile asociației “Il Chicco”

• Dezinsituționalizarea și primirea în case sau comunități de tip familial pentru a garanta copiilor și tinerilor cu dizabilități, abandonați, o viață plină, întrețesută de relații semnificative și stabile.
  • Reabilitarea psiho-fizică și emoțională a beneficiarilor, în scopul recuperării integrale a persoanei și a integrării sale sociale. Intervenția de reabilitare individualizată este studiată de echipa multidisciplinară a asociației și de către medicul de familie: sunt definite ariile de intervenție, obiectivele, perioada, modalitățile de evaluare percum și personalul implicat.
  • Integrarea profesională asistată a beneficiarilor, prin programe de ergoterapie și formare profesională, cu scopul atingerii celui mai mare grad de autonomie personală.
  • Insoțirea și sprijinirea familiilor care au primit tinerii asociației. Din 2006, prin colaborarea cu Asociația IHTIS, Prislop, condusă de către Părintele Irineu Bârle, mica comunitate sătescă din Prislop (la nord-vest de Iaşi) ocrotește opt tineri ai Asociației  “Il Chicco”.
  • Susținerea familiilor dezavantajate. Din 1998 asociația ajută familii aflate în dificultate din municipiul Iași și comuna Bârnova, cu scopul de a preveni abandonul familial și școlar al copiilor, fenomen încă foarte răspândit. Asociația a activat un sistem de adopție la distanță pentru a susține studiile copiilor (în colaborare cu asociația MAIS)
  • Din luna octombrie a anului 2015, asociația răspunzând la nenumăratele solicitări ale parohului și ale primăriei, a deschis un nou serviciu social în favoarea copiilor de vârstă preșcolară, proveniți din familiile satelor comunei Bârnova, centrul de zi “Vulturașii”. Aici oferă în mod gratiut masa de prânz, suplimentul, precum și activități socio-educaționale, ludico-creative, de socializare și petrecere a timpului liber, copiilor de la 3 la 6 ani, selectați în baza criteriilor de admitere stabilite prin manualul de proceduri ale centrului. Centrul de zi are parteneriate cu Universitatea Al. I. Cuza, Facultatea de Psihologie din Iași, cu Parohia Sfântul Ioan Botezătorul, Primăria, Școala și Dispensarul medical din comuna Bârnova

Comentariile sunt închise.