Parteneriate

Asociația Umanitară “Il Chicco” a semnat acorduri de parteneriat cu:

• Ministerul Muncii și Justiției Sociale, care susține în baza unui accord anual, cu o subvenție lunară, serviciile sociale furnizate de asociație;
  • Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației din cadrul Universității Al. I. Cuza din Iași, pentru a promova cunoașterea din partea studenților asupra condițiilor persoanelor care au crescut în instituțiile de stat.
  • Primărie, Școală, Dispensar medical, Poliția din comuna Bârnova, pentru a crea o rețea care să implice instituțiile de stat, organizațiile publice, culturale, educative și neguvernamentale din teritoriu, pentru a răspunde nevoilor comunității.
  • IICCMER (The Institute for the Investigation of Communist Crimes and the Memory of the Romanian Exile), pentru a favoriza deschiderea unei anchete penale asupra crimelor comise în instituțiile pentru orfani cu dizabilități.
  • Fondation Assistance Internationale – FAI care susține din 2003 Asociația Umanitară “Il Chicco”. Susținerea are ca scop consolidarea tuturor activităților asociației și punerea în funcțiune a unui centru de terapie amniotică în cadrul centrului multifuncțional ”Casa Barbara”
  • Asociația Sementera Onlus din Perugia, Italia, pentru a întocmi planurile terapeutice ale beneficiarilor, prin utilizarea terapiilor verbale și non verbale, în mod special prin terapia amniotică.
  • Asociația MAIS din Roma, Italia care ajută familiile dezavantajate din comunitate, prin adopția la distanță. Susținerea din partea MAIS are ca scop grantarea continuării studiilor copiilor și primirea beneficiarilor caselor de tip familial ale asociației pentru șederi temporare în Italia.
  • Fundația “Solidaritate și Speranță”, Parohia Todirel, Parohia Cercu, Parohia Bârnova, pentru dezvoltarea serviciilor de asistență primară pentru copiii și familiile dezavantajate din comunitatea locală; pentru reducerea fenomenului de abadon școlar și abuz familial.
  • Asociația AFECT pentru promovarea activităților culturale și educative intergeneraționale între persoane vârstnice și peroane cu sau fără dizabilități.
  • Fundația “Casa Speranței”, pentru desfășurarea unor activități cu caracter sportiv, cultural și educațional și schimburi de bune practici.

Asociația Umanitară “Il Chicco” este membru în:

• FONPC (Federația Organizațiilor Neguvernamentale pentru Protecția Copiilor)
  • FONSS(Federația Organizațiilor Neguvernamentale pentru Servicii Sociale)
  • EASPD(European Association of Service Providers for Persons with Disabilities)
  • ISPS(International Society for Psichological and Social Approaches to Psychosis

Comentariile sunt închise.